E Vergi Levhası Nedir? Nasıl Kullanılır?

E Vergi Levhası Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Bilindiği gibi iletişim çağında , devlet ve vatandaşlar mümkün mertebe bütün resmi işlemlerini internet üzerinden yapmaya çalışıyorlar. TC Devleti de bu tür hizmetleri her gün güncelleyerek veriyor.Vatandaşlarının kullanımına sunduğu birçok hizmetten biride E Vergi Levhası hizmetidir.6111 sayılı kanunla hayatımıza giren e vergi levhası, vergi levhası almak ve asmak zorunda olan ticari, zirai ve serbest meslek kazanç sahipleri ile adi şirketler, kolektif, komandit, anonim ve limited şirketler ile iş ortaklıkları bundan sonra vergi levhalarını merkezlerine , şube ve satış mağazalarına asma zorunlulukları yok.

 

Yeni yasaya göre;

Yapılan değişiklikle vergi levhası almak için vergi dairelerine gidilmesine gerek kalmıyor.Vergi mükellefleri kurumlar ve gelir vergisi beyannamelerini zamanında verdikleri taktirde vergi levhasını sistem  otomatik bir şekilde vergi mükellefinin internet vergi dairesi hesabına aktaracak.

Mükellefler internet vergi dairesini kullanarak e-vergi levhası sorgulaması yapabilirler.

E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA

Vergi mükellefleri, internet vergi dairesi aracılığıile , E-vergi levhası sorgusu da yapabilirler.Yapacakları sorgu ile başka bir mükellefin vergi levhasında bulunan bilgilere ulaşılabilirler.Ancak bu uygulama bireysel sorgular için hizmet verecek. Çoklu sorgulamalar için vergi levhası doğrulama servisinden yararlanılacak.

Bu arada yeni düzenleme kapsamında, Maliye Bakanlığı, özel ve kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi paylaşımı servisleri aracılığıyla vergi kimlik numarası doğrulama hizmeti sunabilecek.

Bu servis ile fatura ya da işlemlerde vergi kimlik numarası kullanan kurum ve kuruluşlar, sorgulama yapılan mükellefin vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası anahtar alan olmak kaydıyla sorgulanan mükellefin, vergi kimlik numarasının doğruluğunu, faal mükellef olup olmadığını ve unvanını sorgulayabilecek.

Özel ve kamu kurum ve kuruluşları, bu servisi kullanarak, kendilerine sunulan vergi levhasının doğru ve güncelliğini de sorgulayabilecek. Bu servisten yararlanan kurum ve kuruluşlar, sorgulama yaptıkları vergi levhası güncel değilse, ”Bu mükellefin yeni vergi levhası bulunduğu” kendilerine mesajla bildirilecek. İstenmesi durumunda da güncel vergi levhası gönderilecek.

Mükelleflerin vergi levhaları bu sistemce internet vergi dairesi hesaplarına aktarıldığı anda, mükellefler, internet vergi dairesinden bizzat kendileri veya 3568 sayılı Kanun uyarınca yetki almış olup bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirler aracılığıyla, gelir vergisi mükellefleri için 1 Nisan’dan itibaren, kurum vergisi mükellefleri için 1 Mayıs’tan itibaren, vergi levhalarını 31 Mayıs günü sonuna kadar yazdıracaklar.

Bu şekilde alınan vergi levhaları ayrıca vergi dairesine veya meslek mensuplarına imzalattırılmayacak veya tasdik ettirilmeyecek. İnternet vergi dairesinden erişilebilen vergi levhası üzerinde yer alan, sistem tarafından verilmiş onay kodu vergi levhasının tasdiki hükmünde olacak.

Vergi levhasında mükellefin adı ve soyadı, ticaret unvanı, iş yeri adresi, vergi kimlik numarası, bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi türü, işe başlama tarihi, faaliyet kodu ve türü, faaliyet durumu, beyan edilen matrah ve bu matrahın ait olduğu takvim yılı için tahakkuk eden vergi, internet vergi dairesi tarafından üretilecek onay numarası ve onay tarihi yer alacak.

 

Bir önceki yazımız olan E-DEVLET başlıklı makalemizde 4a hizmet dökümü, E-devlet sorgulama ve sgk hakkında bilgiler verilmektedir.


E Vergi Levhası Nedir? Nasıl Kullanılır? makalesi Ana Sayfa, E-devlet sorgulama kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
E-Reçete 1 Temmuz’da Uygulamaya Başlanacak

E-Reçete 1 Temmuz'da Uygulamaya Başlanacak   SGK, e reçete uygulamasına 01.07.2012 tarihinde  aile hekimleride dahil olmak üzere bütün sağlık hizmeti...

Kapat