Doğum Bildirimi

Doğum Bildirim Zorunluluğu ve Süresi

 

Dünyaya sağ olarak  gelen her bir çocuğun, dünyaya geldikleri andan itibaren Türkiye’de 30 gün içinde Nüfus Müdürlüğüne, yurt dışında ise 60 gün içerisinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunludur tutulmuştur.

 

Doğum Bildirim Şekli

 

Yasalara göre doğum bildirimi, meydana gelen doğumu olayını gösteren resmî bir belgeye dayanarak yapılabileceği gibi sözlü beyan olarakda yapılabilmektedir. Vatandaşlarımızın yurt dışındaki doğum bildirimleri ise, yaşadıkları yerdeki yabancı makamlardan alınacak resmî bir belge yada raporun dış temsilciliğe iletilmesi yada doğum olayıyla ilgili olan resmi belge veya raporların aslı ile Türkçe’ye tercüme edilerek çevrilmiş nüshalarının, ilgililerin nüfus kaydını içeren kimlik bilgileri veya aile kütüklerinde kayıtlı oldukları yeri gösteren belgeleri ve çocuğa konulan adın belirtildiği dilekçe ile birlikte posta ile ilçe Nüfus Müdürlüklerine veya dış temsilciliklerimize gönderilmesi suretiyle yapılabilmektedir.

 

Doğum Bildirim Yükümlülüğü

 

Doğumlarla ilgili yapılan beyanlar nüfus memurlarınca doğum tutanaklarına geçirilmektedir. Doğum bildirimi; ana, baba , kayyım, vasi bunların olmaması durumunda, büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocuğu yanında bulunduranlar tarafından, doğumu belgeleyen resmi belgeye dayanarak yapılabileceği gibi sözlü beyana dayalı olarak da yapılabilmektedir.

 

 

Tutanaklarının Düzenlenmesi

 

Doğuma ait bildirimler İlçe nüfus müdürlüklerine  yapıldığında, memur tarafından 3 örnek doğum tutanağı düzenlenir. Bildirimde bulunanın adı, soyadı, doğum tarihi ve adresi ilgili alanlara yazıldıktan sonra, doğum tutanağı bildirimde bulunana okunur. Bir yanlışlık olmadığı takdirde bildirimde bulunan ve tutanağı düzenleyen memur ile onaylayan nüfus şefi veya ilçe nüfus müdürü tarafından doğum tutanakları imza edilir. Doğum tutanakları üzerinde silinti ve kazıntı yapılmaz, yanlışlık halinde yeniden düzenlenir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan E Devlet Vatandaş Rehberi başlıklı makalemizde E-devlet sorgulama, evde bakım ve özürlü hakkında bilgiler verilmektedir.


Doğum Bildirimi makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve E-devlet sorgulama kategorilerinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizlik Sigortası

İşsizlik Sigortası İşsizlik sigortası :Herhangi bir işyerinde çalışırken, herhangi bir kasıt yada kusuru olmadığı halde çalışma istek, yetenek, sağlık ve...

Kapat