Haber

Doğum parası sorgulama


Özellikle sigortalı olarak çalışan kadınlarımız doğum yaptıktan sonra, yasalarca tanınan haklara dayanarak kadınlarımıza doğum parası verilmektedir. Bu koduna doğum parası sorgulama ve doğum parası hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Öncelikle Bu sistem Sosyal Güvenlik uygulamalarından birisidir. Sigortalı olarak çalışan kadın doğum gerçekleştirdiğinde sistem tarafından çalışan kadına analık geçici iş göremezlik altında ödeme yapılır.

Doğum İzni Nasıl Hesaplanıyor ?

Yasalara göre hamile olan bir kadın doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra çalıştırılamaz. Bu kadınlarımıza verilmiş yasal bir haktır. Yeni yasaya göre kadınlarımızın doğum izni ile alakalı 26 hafta ve 6 ay olduğunu daha önceden sizlere Doğum izni 24 hafta oluyor konumuzda duyurmuştuk. Bu konumuzu inceleyerek yeni yasaya göre belirlenen doğum izni hakkında daha detaylı bilgiler edinmeniz mümkün olacaktır.

Doğum İzni Parası nasıl alınıyor ?

Sgk Doğum Parası Sorgulama İşlemleri

Sgk Doğum Parası Sorgulama İşlemleri

Doğum öncesinde sizler bir yıl içinde 120 gün olarak sigortalı görünmüş iseniz doğum parasını alabiliyorsunuz. Bunun için doğum belgesi ile baba yada annenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru esnasında kurum tarafından gerekli bilgi detaylı olarak verilmektedir.

Doğum parası ne kadar ?

Sizlere doğum parası hesaplamasını çok basit olarak anlatmak istiyoruz. Çalışan bir kadının aldığı günlük kazancın 3/2 si olarak belirlenmiştir. Tabiki bu durumda sigortalı olarak gösterildiğiniz tutar da önemli. Net aldığınız günlük ücretin üçte ikisi kadar oranda size izinli olduğunuz süreler tarafından para ödenmektedir.

Doğum parası sorgulama

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar haricinde sizler Sgk’ya başvuuda bulunmuş ve doğum parası işlemlerini başlatmış iseniz, adınıza paranın yatıp yatmadığını E-devlet uygulaması ile yapabilirsiniz. E devlet nedir e devlet şifresi nasıl alınır diyorsanız aşağıdaki konu başlıklarımız sizlere yardımcı olacaktır.

E-DEVLET ŞİFRESİ ALMA

E DEVLET ŞİFREM VARDI AMA UNUTTUM DİYORSANIZ BURAYA BAKIN

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

” Sgk.Net Özel yazısıdır. Konuya aktif link verilmesi halinde kullanılabilir. Aksi durumda yasal işlemler yapılacaktır “

Bir önceki yazımız olan Bankada unutulan paraları sorgulama başlıklı makalemizde bankada param kaldı mı, bankada param kaldımı sorgulama ve bankada param var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

doğum parası sorgulama,doum paras sorgulama,sgk doğum parası,doğum,doğum parası,sgk doğum parası sorgulama,doğum parası sorgula,doğum parası hesaplama,tc ile doğum parası sorgulama,doğum parası nezaman alınır
Salı, 07 Mayıs 2013, 17:18


“Doğum parası sorgulama” için 1 cevap

 1. Merhaba,

  Anladığım kadarı ile bu doğum parası uygulaması yeni bir konu
  Geriye dönük böyle bir hakkımız var mı?
  Benim iki doğumum var 1999 ve 2004 yılında
  Yeni uygulama bu durumda bana bir fayda sağlayacak mı?

  İyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
mesai ücretini alamayanlar
Fazla mesai ücretini nasıl alabilirim ?

İşveren fazla mesai ücretini ödemiyor İşverenim fazla mesai ücretlerimi ödemiyor mahkemeye gidip dava açabilir miyim ? Fazla mesai ücretinin ödenmesi...

Kapat