Özürlü maaşı alma şartları nasıl bağlanır ?

Özürlü maaşı alma şartları 2012 Özürlü maaşı kimler alabilir nasıl alınır ?

Özürlü Aylığı ve Özürlü Yakını Aylığı Hak Sahipliği Kimler İçin Geçerli?

Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı

18 yaşından büyük ve başkasının yardımı olmadan yaşamını sürdüremeyecek kadar engelli (Tüm vücut fonksiyon kaybı %70 olan) ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık sahibi olmayan yurttaşlarımızdan her türlü gelirleri ile nafaka yükümlüsü yakınlarından aldığı veya alabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması muhtaçlık sınırının altında olan kimselere 2022 sayılı kanunda belirtilen aylığın 3 katı olarak ödenen aylık olmaktadır.

SGY’ya göre buradaki nafaka kavramı mahkeme ile kararlaştırılmış nafaka kavramından daha geniş  bir anlam taşıyor. Türk Medeni Kanunundaki anlamıyla “ Herkes yardım etmediği taktirde yoksulluğa düşecek üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.”  Hükmü doğrultusunda anlam taşıyor.

Her türlü gelirleri  toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarın tespitinde bakmakla yükümlü olunan birey sayısı kavramı önem taşıyor. Zira bu gelir rakamının bir aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden daha az olup olmadığı, bakıma muhtaç özürlülerin ve bu özürlülere verilecek bakım hizmetleri ile bu hizmetlerin ücretlendirilmesi ve ücretlerin ödemesi yapılıp yapılmayacağının saptanmasına yarıyor.

Gelir tespiti yapılırken engellinin nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka miktarı göz önüne alınıyor, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle elde edilecek rakam esas alınmıyor.

Daha önce herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananların yanı sıra isteğe bağlı pirim ödeyenler ile birlikte SGK’ya pirim ödeyenler de kanun kapsamı dışında tutulmuşlardı.

Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı Yakını Aylığı

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık sahibi olmayan ve her türlü gelirleri ile nafaka yükümlüsü yakınlarından aldığı veya alabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması muhtaçlık sınırının altında olan vatandaşlarımızdan yasal olarak bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakınının bakımını fiilen gerçekleştirenlere 2022 sayılı kanunda belirtilen aylığın 2 katı olarak ödenen aylık olmaktadır

SGK.NET Google Aramaları:

zrl maa,2022 maaşı almanın şartları,2022 maaşı sgk şartları,engelli aylığı şartları,engellı bakım maşı alabilmenin şartları,engelli maaşı nasıl alınır,engelli maaşı nasıl bağlanır,özürlü aylığı şartları,psikiyatriden maaş nasil alirim
Özürlü maaşı alma şartları nasıl bağlanır ? makalesi Ana Sayfa, 2022 Engelli kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Özürlü maaşı alma şartları nasıl bağlanır ?” için 22 yorum

  1. emire sezer diyor ki:

    annem 66 yasında rezıdüel şizofreni ve orta dereceli zeka geriliği teshisi kondu özürlü maası bağlattırabılırmıyım

  2. hasan diyor ki:

    ben 1987 yılında sigorta girişim var 1971 doğumluyum. hastaneden %25 psikiyatri %20 nöroloji (epilepsi) bölümü raporum var malülen emekli olabilirmiyim?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Sgk Ssk Özürlü Maaşı Sorgulama

2012 özürlü maaşı sorgulama, Tc Kimlik no uli özürlü maaşı sorgulama sayfası, Özürlü maaşı öğrenme 2022 özürlü maaşı sorgulama sayfası....

Kapat